Creștinul și depresia | Editorial de Sorin Pețan

Creștinul și depresia | Editorial de Sorin Pețan

Emoții

Organizația Mondială a Sănătății afirma în 2020 că, la nivel mondial, 264 de milioane de oameni de toate vârstele suferă de depresie, depresia fiind un factor major ce afectează sănătatea omenirii. Iar izolarea și incertitudinea în care trăim de un an din cauza pandemiei de COVID-19 cu siguranță au accentuat acest fapt.

Mai aproape de casă, în 2014, estimările Eurostat arătau că 7% din populația UE suferea de depresie cronică. În România anului 2017, Ministerul Sănătății spunea că unul din 20 de români avea depresie, femeile și persoanele în vârstă fiind mai vulnerabile. Iar statisticile arată o creștere constantă a numărului de români depresivi în ultimii 10 ani, chiar dacă populația României scade din cauza emigrării și sporului demografic negativ.

Depresia apare și la creștini. Deși există o oarecare stigmă socială și o impresie de lipsă de spiritualitate, și Biblia consemnează oameni ai credinței care trec prin stări de tristețe profundă și durere sufletească. Și mulți din noi am trecut prin aceste perioade nefaste, apăsătoare, fără culoare și perspectivă. Eu unul am trecut pe aici o dată, timp de un an. Uneori, depresia aduce o profunzime în viața noastră pe care perioadele de succes nu o pot oferi.

Depresia poate apărea și la creștini, dar noi nu trebuie să rămânem în ea. Isus a venit să avem viață din belșug (Ioan 10:10), iar această viață împlinită nu e compatibilă cu depresia. Deși aceste etape de tristețe profundă s-ar putea să nu ne ocolească, contează să nu rămânem acolo.

Depresia poate avea cauze fizice, legate de lipsa unor vitamine sau minerale (magneziu, de exemplu) în corp. Dacă traversezi o asemenea perioadă, în primul rând mergi la medicul tău de familie, fă-ți analizele, caută să fii în aer liber și să faci sport. Depresia poate avea și cauze emoționale, dacă ai avut experiențe negative în viață, ți-ai pierdut serviciul, ai relații frânte sau o persoană dragă a murit. E normal să suferim în asemenea situații, dar uneori mergem prea departe, înspre depresie. Alteori, cauzele pot fi datorate păcatului, sau unor influențe spirituale negative, și e nevoie de slujire.

Adesea, prinși în smârcul depresiei, ne lipsește discernământul sau voința de a ieși de acolo, preferând mai degrabă să ne complacem în amărăciune. De aceea, e important ca o persoană în depresie să aibă ajutor din afară, să ceară sprijin sau cei din jur să aibă inițiativa să-l ofere. Sprijinul familiei, al bisericii și al prietenilor este esențial.

Dacă ai pe cineva drag cu depresie, știi că e o povară să fii lângă cineva negativ și hipersensibil. Adesea, încercăm să evităm aceste persoane care ne sug energia. Totuși, ca creștini, ar trebui să ne implicăm și să-i susținem pe cei ce au „mâinile obosite și genunchii slăbănogiți” (Evrei 12), să le purtăm poverile așa cum putem, să stăm să ne rugăm și să plângem cu ei, dar și să-i ajutăm să scoată „lăstarii amărăciunii” și să se disloce din groapa depresiei. Doar atenție la clișee, la ce spui unei persoane depresive, să nu ajungi să faci mai mult rău decât bine, neavând empatie sau sensibilitatea necesară.

Multe persoane depresive se simt singure și izolate chiar și în bisericile noastre. Semnul distinctiv principal al creștinilor ar trebui să fie să avem dragoste unii pentru alţii (Ioan 13:25), deci ar trebui să ne facem partea cât mai bine față de frații noștri aflați în suferință, inclusiv cei ce suferă de depresie. Chiar dacă ei nu ne sunt prieteni, sau nu sunt „pe stilul nostru”, apartenența noastră comună la familia lui Hristos să ne motiveze la acțiune.

Ca o mică concluzie, depresia poate apărea în viața noastră, a fiecăruia, creștin sau ateu. Pe lângă aspectele medicale, creștinul mai are speranța unui viitor, Îl are pe Duhul Sfânt să-l ajute în „valea plângerii”. Și să facem și ce ține de noi ca să fim acea comunitate de credință care să ofere ajutor practic și sprijin în rugăciune pentru cei loviți de „boala secolului XXI” - depresia

- Sorin Pețan Redactor, Alfa Omega TV Magazin. Editorialul a fost publicat inițial în revista Alfa Omega TV Magazin (anul 11, nr. II), din martie-aprilie 2021. Mai multe despre revista în sine și despre cum te poți abona:  https://alfaomega.tv/revista

Organizația Mondială a
Sănătății afirma în 2020
că, la nivel mondial, 264
de milioane de oameni
de toate vârstele suferă
de depresie, depresia
fiind un factor major
ce afectează sănătatea omenirii. Iar
izolarea și incertitudinea în care trăim
de un an din cauza pandemiei de
COVID-19 cu siguranță au accentuat
acest fapt.
Mai aproape de casă, în 2014,
estimările Eurostat arătau că 7% din
populația UE suferea de depresie
cronică. În România anului 2017,
Ministerul Sănătății spunea că unul
din 20 de români avea depresie,
femeile și persoanele în vârstă fiind
mai vulnerabile. Iar statisticile arată
o creștere constantă a numărului
de români depresivi în ultimii 10
ani, chiar dacă populația României
scade din cauza emigrării și sporului
demografic negativ.
Depresia apare și la creștini. Deși
există o oarecare stigmă socială și o
impresie de lipsă de spiritualitate,
și Biblia consemnează oameni ai
credinței care trec prin stări de tristețe
profundă și durere sufletească. Și
mulți din noi am trecut prin aceste
perioade nefaste, apăsătoare, fără
culoare și perspectivă. Eu unul am
trecut pe aici o dată, timp de un an.
Uneori, depresia aduce o profunzime
în viața noastră pe care perioadele de
succes nu o pot oferi.
Depresia poate apărea și la creștini, dar
noi nu trebuie să rămânem în ea. Isus
a venit să avem viață din belșug (Ioan
10:10), iar această viață împlinită nu
e compatibilă cu depresia. Deși aceste
etape de tristețe profundă s-ar putea
să nu ne ocolească, contează să nu
rămânem acolo.
Depresia poate avea cauze fizice,
legate de lipsa unor vitamine sau
minerale (magneziu, de exemplu)
în corp. Dacă traversezi o asemenea
perioadă, în primul rând mergi la
medicul tău de familie, fă-ți analizele,
caută să fii în aer liber și să faci
sport. Depresia poate avea și cauze
emoționale, dacă ai avut experiențe
negative în viață, ți-ai pierdut serviciul,
ai relații frânte sau o persoană dragă
a murit. E normal să suferim în
asemenea situații, dar uneori mergem
prea departe, înspre depresie. Alteori
cauzele pot fi datorate păcatului, sau
unor influențe spirituale negative, și
e nevoie de slujire.
Adesea, prinși în smârcul depresiei, ne
lipsește discernământul sau voința de a
ieși de acolo, preferând mai degrabă să
ne complacem în amărăciune. De aceea,
e important ca o persoană în depresie
să aibă ajutor din afară, să ceară sprijin
sau cei din jur să aibă inițiativa să-l
ofere. Sprijinul familiei, al bisericii și
al prietenilor este esențial.
Dacă ai pe cineva drag cu depresie, știi
că e o povară să fii lângă cineva negativ
și hipersensibil. Adesea, încercăm să
evităm aceste persoane care ne sug
energia. Totuși, ca creștini, ar trebui
să ne implicăm și să-i susținem pe
cei ce au „mâinile obosite și genunchii
slăbănogiți” (Evrei 12), să le purtăm
poverile așa cum putem, să stăm să ne
rugăm și să plângem cu ei, dar și să-i
ajutăm să scoată „lăstarii amărăciunii”
și să se disloce din groapa depresiei.
Doar atenție la clișee, la ce spui unei
persoane depresive, să nu ajungi să
faci mai mult rău decât bine, neavând
empatie sau sensibilitatea necesară.
Multe persoane depresive se
simt singure și izolate chiar și în
bisericile noastre. Semnul distinctiv
principal al creștinilor ar trebui să
fie să avem dragoste unii pentru alţii
(Ioan 13:25), deci ar trebui să ne
facem partea cât mai bine față de frații
noștri aflați în suferință, inclusiv cei
ce suferă de depresie. Chiar dacă ei nu
ne sunt prieteni, sau nu sunt „pe stilul
nostru”, apartenența noastră comună
la familia lui Hristos să ne motiveze
la acțiune.
Ca o mică concluzie, depresia poate
apărea în viața noastră, a fiecăruia,
creștin sau ateu. Pe lângă aspectele
medicale, creștinul mai are speranța
unui viitor, Îl are pe Duhul Sfânt
să-l ajute în „valea plângerii”. Și să
facem și ce ține de noi ca să fim acea
comunitate de credință care să ofere
ajutor practic și sprijin în rugăciune
pentru cei loviți de „boala secolului
XXI” - depresia.
Sorin Pețan
Redactor, Alfa Omega TV Magazin
341 accesări

Alfa Omega TVSusține publicarea materialelor creștine

Dacă v-a plăcut acest articol și doriți să citiți mai multe articole de acest gen, dați click aici pentru a afla despre modalitățile prin care ne puteți ajuta. Dorim să ajungem la cât mai mulți oameni cu mesajul Evangheliei, dar nu putem face aceasta fără ajutorul vostru! Ajutați-ne financiar să continuăm!

sidebar tvlive
sidebar facebook
sidebar revista
App mobila

Alte informații

Canalul Alfa Omega TV poate fi receptionat gratuit via satelit: Eutelsat E16A, 16 grade Est, Frecventa – 12.717 Mhz, Polarizare Orizontală, Symbol rate - 7500 ks/s, FEC - 3/4, Codare - MPEG-4. Alfa Omega TV Production detine 2 licente de emisie TV pe satelit: canalele Alfa Omega TV si Alfa Omega TV International. SC Alfa Omega TV Production SRL, Str Aurel Pop nr. 8, Timisoara. Reprezentant legal si asociat unic: Petan Tudor. Conducerea societatii: Petan Tudor: director general, coodonator programe; Petan Mirela: director executiv; Mocofan Muguras: director tehnic/dezvoltare.  Cod de conduita profesionala

Aplicația mobilă AO

badge google play badge appstore

 Alfa Omega TV - E-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. | Tel.:+40 256 284913 | Fax:+40 256 284912

Alfaomega.tv folosește cookies. Info și setări: Politica Cookies. Politica confidențialitate.